Lingual Tedavi Tekniğiİletişim Bilgileri

Bize ulaşabileceğiniz iletişim bilgileri;

 

Eğri dişlerin düzeltilmesi amacıyla yapılan ortodontik tedavide çeşitli yöntemler kullanılır. Bu tedavi sırasında tellerin görünmesini istemeyen hastalar için en mükemmel sonucu veren ortodontik çözüm lingual tedavidir. Lingual tedavide kullanılan teller, geleneksel metal tedavi tellerine benzer, ancak dişlerin arka yüzeyine takılırlar ve bu sayede görünmemektedirler. 

 

Lingual ortodontinin avantajları:

Lingual ortodontik herkes için ve her türlü bozukluk için uygundur. Son yıllarda kullanılan kişiye özel olarak üretilen lingual ortodontik tedavi yöntemleri ile tedavi konusunda sınırlar oldukça genişlemiştir. Basit çapraşıklıklar, çekimli tedaviler, kapanış sorunları, iskeletsel bozukluklar ve hatta ortognatik cerrahi gerektiren bozukluklar bile lingual ortodontik ile çözülebilmektedir.

Lingual ortodonti dişlerin ilk seviyelenme aşamasında oldukça hızlı sonuç verir. Lingual braketler takıldıktan sonra dişlerin sadece birkaç ay içinde hareket etmeye başladığı görülecektir. Diş telleri, dişlerin arkasına takıldığında, fırçalama eksikliği nedeniyle olabilecek olan çürükler de önlenebilir. Ayrıca sosyal ortamlarda hastalar daha rahat edeceklerdir çünkü yemek yedikten sonra diş fırçalama mümkün olmazsa bile gıda artıkları ön yüzeyde birikmediği için belli olmayacaktır.

Lingual ortodontinin dezavantajları: Bu tekniğin bazı dezavantajları da mevcuttur. Bu dezavantajlar genellikle tellerin ilk takıldığı haftalarda görülür ve ilerleyen seanslarda ortadan kalkar. Bu problemlerin en önemlisi konuşma ile ilgili problemlerdir. Lingual teller tedavinin başlangıç aşamasında konuşmayı zorlaştırabilmektedir. Bu durum 2-3 haftada ortadan kalkmaktadır. Diğer bir zorluk ise dilde hassasiyettir. Tüm ortodontik tedavi tekniklerinde ağız içi yumuşak dokularda yaralar oluşabilmektedir. Dişlerin ön yüzeyine takılan tellerde bu yaralar yanakların iç bölgesinde, lingual tedavide ise dilde oluşmaktadır. Bu durum ilk günlerde ağrı yapabilmektedir ancak yaklaşık bir hafta sonra geçer. Bu iki durum dışında lingual ortodontide her ay doktorunuzun yapacağı uyumlamalar daha uzun sürebilir. Bu da klinikte daha fazla zaman gerektiğini belirtir. Bu durumlar dezavantajlı olarak görülse de geçicidir ve lingual tedavi gören hastaların çoğu ilk birkaç haftada duruma alışacaklardır.

 

Konuşma Problemleri için tavsiyeler: Lingual tedaviye başladıktan sonra konuşmada karşılaştığınız sorunların çözümü bol bol konuşma alıştırması yapılmasıdır. Bir kitap veya dergiyi yüksek sesle okuyun. Ya da yalnız başına, düşüncelerinizin tamamını yüksek sesle dile getirin. Bu şekilde diliniz yeni duruma çok daha çabuk alışacaktır.

 

Dil hassasiyeti için tavsiyeler:

Teller takıldıktan sonra dilinizde 2. günden itibaren oluşacak hassasiyet kendiliğinden bir hafta içinde geçecektir. Dilinizle telleri sürekli yoklamak acıyı artıracaktır bu nedenle bu hareketten kaçınmak gerekmektedir. Doktorunuzdan bu dönemde kullanmak üzere koruyucu mum temin edebilirsiniz. Sıcak tuzlu su ile ağızı çalkalamak da iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olabilir. Bebekler diş çıkartırken kullanılan ağrı giderici jeller de dilinizi geçici olarak uyuşturmak için daha rahat bir şekilde kullanılabilir. Yemek yeme için tavsiyeler: Genel olarak, gevrek, sert, yapışkan ve özellikle sert çiğneme gerektiren gıdalardan kaçınmak en iyisidir. Ayrıca, yemeklerinizi daha küçük parçalara keserseniz daha az sorun yaşarsınız. Özellikle tedavi sırasında sorun yaratan yiyecekler, elmalar, çiğ sebzeler (havuç, kereviz, turp), fındık, sert pide veya pizza kabuğu, lokum, sakız, simit ve sert ekmeklerdir. İçince çekirdeği bulunan yiyeceklerin çekirdeklerini çıkarmadan tüketmemelisiniz. Yemesi daha kolay olan gıdalar ise pirinç, makarna, balık, pişmiş sebze, yumuşak ekmek ve köftedir.Fırçalama için tavsiyeler: Küçük başlı bir diş fırçası kullanmak temizlemeyi kolaylaştıracaktır. Elektrikli bir diş fırçasının kullanılması da faydalı olabilir. Yararlı olabilecek diğer öğeler ise interdental fırçalar, özel diş ipi (Super Floss®)  ve basınç ile su veren ağız duşlarıdır.

 

Kimler Lingual Tedavi Görebilir?

Lingual tedavinin uygun olup olmadığını  öğrenmenin en iyi yolu, bu tedavi tekniğine hakim olan bir ortodontistten bir danışma randevusu almaktır. Bununla birlikte, çoğunlukla yetişkinlerin ve ergenlerin çoğu bu tedavi için uygun aday olacaktır.

 

Lingual tedavi ile elde edilen sonuçların kalitesi geleneksel ortodontiden daha düşük müdür? Toplumda lingual tedavi ile kaliteli sonuçlar elde edilemeyeceği ile ilgili bir önyargı bulunmaktadır. Eski lingual tedavi metotlarında bu kısmen doğruydu ancak son yıllarda geliştirilen tekniklerle bu durum ortadan kalkmıştır. Bu tekniğe gelişmiş bilgisayar destekli CAD / CAM ve robotik tel bükme teknolojisinin uygulanması ile sonuçları daha öngörülebilir hale getirmiştir.

 

Lingual ortodonti dışında estetik tedavi alternatifleri var mıdır?

Lingual tedavi, tamamen görünmez olan tek tedavi tekniğidir. Bu tekniğin yanı sıra şeffaf kalıplar ile yapılan tedavilerde de dişlerin yüzeyinde çok az ya da hiç tel bulunmamaktadır. Bu teknik maalesef daha basit durumlarda kullanılabilmektedir. En son olarak da dişlerin ön yüzeyine yapıştırılan seramik braketler ile daha az belli olan bir tedavi süreci geçirmek mümkündür.Ortodonti uzmanı Prof. Dr. Ömür Polat Özsoyağız ve diş yapısında bulunan bozuklukları, gelişimsel yapı düzensizliklerini ve çene yapısında oluşabilecek problemlerin önlenmesini sağlayan, tedavi eden bir diş hekimliğidalıdır. Lingual ortodonti adı verilen lingual tedavi tekniğini eğri dişlerin tedavisi amacı ile  Ankara İran Caddesinde gerçekleştiren Ortondonti uzmanı Ömür Polat Özsoy görülmeyen braketler kullanılarak uygulama yapmaktadır. Ayrıca Ortondonti Uzmanı Ankara da diş teli/braketi diş eğriliği  tedavisi metal braket Ortodontitedavisinde metal braketlerin arası tellerin metal braket tedavisi ankara da rengarenk seçenekleriyle uygulamaktadır. Metal diş tellerinin kötü görünümünü ortadan kaldırmak için tercih edilen Seramik braket tedavisiopak beyaz renkte ortodonti uzmanı Ömür Polat Özsoy tarafından Ankara İran Caddesinde uygulanmaktadır. Telsiz diş tedavi yöntemi olan Şeffaf hareketli plaklar tekniği de ortondonti uzmanlığı altında Ömür Polat Özsoytarafından  Ankara da hizmet vermektedir. Ortodonti uzmanı Dr. Ömür Polay Özsoy Ankara İran caddesinde Invisalign tedavi yöntemi ile size özel yapılmış şeffaf plaklar (aligner) ile dişlerinizi düzeltmek uygulaması yapmaktadır. Ortognatik cerrahi yüz kemiklerindeki iskeletsel ve dişsel bozuklukların düzeltilmesiyle ilgili alt çenenin  önde, geride, sağ yan veya sol yanda vb. olduğu durumların düzeltilmesinde uygulanmaktadır.